BUGÜN SENİN DOĞUM GÜNÜN - KLİP ARKASI FİLM HAKKINDA

Bazıları gerçek bazıları efsane eserler. Bildiklerinizi bu bölümde tartışabilirsiniz.

Moderator: Yöneticiler

Post Reply
serkan76....
Yeni Üye
Posts: 39
Joined: 18 Jan 2005, 17:32
Location: İZMİR

BUGÜN SENİN DOĞUM GÜNÜN - KLİP ARKASI FİLM HAKKINDA

Post by serkan76.... » 05 Feb 2007, 08:21

‘’ BUGÜN SENİN DOĞUM GÜNÜN ‘’ KLIP ANALİZİ ;

1977 yılı Azize Gencebay ayrılığının artık suyüzüne çıkarak , netlik kazandığı yıllar ve bu yıl içerisinde Orhan Gencebay aylara varan aralıklarda eve uğramadığı bu süreçte çekilen bir görüntü olma olsılığı bende kuvvetle sağlam bir tespite dayanmakta.
Klip arkası film hakkında kendilerinden bir görüş gelmedi sanırım !

Dikkat edilirse bir ikili gibi filmin tamamında birbirlerini çektikleri görüntüler var.Fakat bu görüntülerde Orhan Abi’yi sadece bir defa görmekteyiz !
Diğer bir dikkat çekici nokta konuşma kısımları olan görüntülerin kesilmiş olması.Kalan kısımlarda sadece Sevim Ablamızın çok kısa konuştuğu bir bölüm var.
* Dudak okuma yönteminin rahatlıkla kullanılacağı düşünülerek diğer kısımların kesildiği açık ! Deşifre edilmesi yada kullanılması olasılığına karşın alınmış akıllıca bir hareket .
Kaçamak bir ortamda yada gizli çekilmiş olduğu bir gerçek. 1977 yılı kuvvetle ihtimal gözlerde çok iyi yansıyor ve birlikteliğin bu mutlu anları , zorluklara karşı aldırış edilmeyen bu yaşantı gözler önüne sergilenmiş.Bu anlar yüzlerde okunmakta.Orhan Gencebay - Sevim Emre buluşmasını tastik eden harika bir hatıra bu film.Bir orijinal belge ! Gencebay ailesinin iç dünyasından alıntılarla bu filmin devamı gerçekten merak uyandırıcı.

*Sevim Emre’yi görüntülerde yine sahilde görmekteyim.Tıpkı 60’ lı yıllarda verdiği demeçlerinde kullandığı gibi aynı mekanda.Denizi çok seviyor.!
Sinema yeteneğini sergilediği görüntülerde Sevim Abla gerçekten muhteşem güzellikte.Verdiği pozlarda sinema kültüründen kalan alımlı narin çizgiler var.70 yıllar kendisini yaş itibarı ile de daha olgun ve yalın göstermekte.Abartı yok.Sade bir güzellik ve orijinal altın sarısı saçları eskisi gibi belleklerde. Gerçekten kendisine çok yakışıyor.!60 yıllarda da belki sinemada takma saç kullanmayan tek isimdi.Siyah saçlı dönemleri de var elbette.

Orhan Abi’yi fazla seyredemesekte mutluluğu gözlerinden okunuyor.Kendisine çok yakışan bu gülüşünün arkasında tüm yaşadıklarını unutmak isteği ile Sevim Emre’yi görüntülerde çok iyi yakalamış !
Orhan Abimi’zin sorulduğunda belki yaşadığı en mutlu anları !
30 yıl sonra bu filmin klibe eklenmesi nostalji rüzgarı estirdi bizlerde.Zaten kendileri içinde hatıra oldu.
Bizler için bu filmin varlığı çok şey ifade ediyor.Orhan Gencebay’ın sıkıntı dolu yıllarında teselli bulduğu bu filmdeki sahneler kendisinin iç dünyasını açıkça yansıtmış denebilir.
Devamının diğer kliplerde gelmesini istediğim için buradan bir beğeni ile bu filmden bahsetmeye çalıştım.
Hak ettiği için emeği geçenlere sonsuz sevgiler !

Orhan Gencebay’ ın bu bunalımlı dönemlerinde bestelediği bildiğimiz bir çok eser var.Bu görüntülere örnek şarkı ‘’ Sevmek Ne Güzel ‘’ adlı beste.Aynı yıllarda ..Bakın Orhan Gencebay bu filmde ki mutluluğunu nasıl dizelere taşımış ;

Bir gülüş bin acıya bedeldir
Gül artık yaşamak çok güzeldir …..

Baksana mutluluk bize gelmiş
Sorsana önce nereler deymiş…! .

Baksana masmavi , gözlerin gibi bu hayat
Sevmek sevilmek ne güzel !

Otuz yıl sonra aynı duygularla ‘’ Bugün Senin Doğum Günün ‘’ !
Hiç kuşkusuz bu albümün en güzel ve en dikkat çekici çalışması.
……………………………………………………………………………….

İleri ki dönemde hazır hale gelecek olan ve son şeklini vermeye çalıştığım SEVİM EMRE biyografisinin bilinmeyen yada hatırlanması gereken ayrıntılarını aynı başlıkta burada bulacaksınız.Umarım faydalı olur.
1960 ‘lı yıllardan itibaren müzik – sinema ve evliliği dönemi yazıları bir araya getirerek akılda kalması gereken ayrıntıları yazılarımın özet noktalarından alıntılarla aktarmaya çalışacağım.

Sevgilerle ………………………………….. sbergamon ……..arşiv ve serisinden .!

( İlk izlediğim günden bu yana ;
Her gün bu klibi izlemekteyim.Her sevenin muhakkak etkileneceği yaşamdam izler taşımakta.Bu kliple eşime olan sevgim daha bir perçinlendi.Gencebay yine vesile oldu.! Herkezin kendisinde bir şeyler bulacağı bir kesitti.Benim için Mükemmel Bir Anı !
Biz bir aileyiz ve bu sevmeler tüm genç arkadaşların anılarında yer etsin ! Hayatın en önemli ilkesi sevmek ve bu klip’ de gülen gözleri hiç unutmayın ! Hüznü gördünüz mü ? Geriye çevrilen yüzümüzün gölgesinde biriken bir maziyi seyrettik.
Ben gurbette iken bu yaşımda bu görüntülerle hüzne boğuluyorum. ( 32 ) ve her izlediğimde kendimde Gencebay’ı buluyorum.
Zayıflık değil bu ! Asla !
Bu sevmenin ta kendisi !
Off off ..derken Orhan Abi maziden gelen bu duygularla, özlemle anılarını yaşadı ve bizlere de yaşattı ! Yüzünde ki çizgiler değişse de yılların yorgunluğunda AŞK var.! Bizlerde varız !
Ve bu besteler bu sebeple kalpten, sıcacık ve bitmeyecek .
Allah kendilerini başımızdan eksik etmesin !
Onları çok seviyoruz ! )
* Kimi ağlar ezelden gönülde bin keder var
Sanmaki her ağlayandan daha gülen bahtiyar ''

User avatar
orhanbaba50
Kıdemli Üye
Posts: 150
Joined: 18 Oct 2006, 04:08
Location: NEVŞEHİR
Contact:

Post by orhanbaba50 » 16 Feb 2007, 21:16

emeğine sağlık kardeşim bilgilerin için teşekkürler..
Al Senin Olsun Bende Ne Varsa,
İstemem Mutluluğu Senden Uzaksa,
Ver Bana Gönlümü Dert Dolacaksa,
Gönlünde Başka Aşk Yer Bulacaksa.

Post Reply