şu videoya bir bakın

Filmlerden alıntılar, klip, tv programlarından özel görüntüler

Moderator: Yöneticiler

Post Reply
gencebaykolik
Yeni Üye
Posts: 32
Joined: 09 Jun 2007, 23:44
Location: bursa
Contact:

şu videoya bir bakın

Post by gencebaykolik » 20 Sep 2007, 11:39

arkadaşlar,bugün youtube.com'da orhan abimizle ilgili videoları ararken şu videoya rastladım.videodaki ses aynı orhan gencebay'a ait.ama şarkı bugüne kadar hiç duyulmamış bir şarkı.sizce bu ses orhan babaya ait olabilir mi?

işte o video:

http://www.youtube.com/watch?v=AINTaZp6QIw
http://www.orhanamak.forumlari.net/orha ... rumu-f459/
orhan gencebay hayranlarının yeni buluşma noktası.

User avatar
idam_mahkumu
Site Admin
Posts: 323
Joined: 16 Jan 2005, 19:43
Location: Gaziantep
Contact:

Re: şu videoya bir bakın

Post by idam_mahkumu » 20 Sep 2007, 19:45

Üff gene mi aynı muhabbet..

Burda adı geçen eser "Bende Güleyim", "Ölüm Çemberi" albümünde ki şarkılardan biri. Diğerleri, "Kanayan Yara Gibi" ," Mutlu Olalım" , "Gönlüm Benim Değil" ," Ölemezsin ki, "Ölmek Daha Güzel" , "Haram Ettin Bana" , "Kader Büktü" , " Bende Öleyim"...

"Ölüm Çemberi" Orhan Abimizin taklitçilerinden birinin çıkardığı, dandik bir albüm yada LP..

Ortada dolaşan laflar "Ölüm Çemberi" 45'liğinin 1969 yılında Gencebay tarafından çıkarılmış olması, 45'liği dinleyenlerin intihar etmesi üzerine, plakların TRT tarafından, hatta askerlele toptılması, yakılması ve bu 45'liğin yasaklanması yönünde.

Fakat bunlar hikâye.. Kuru laf, safsata.

Madde 1- 45'liğin 1969 yılında çıkarıldığı söylenir, oysa "Ölüm Çemberi" 80'lerin ortasında ki bir taklitçiye ait.
Madde 2- Orhan GENCEBAY'ın hiç yasaklı 45'liği yada şarkısı yok. Olmadı, olamazda.
Madde 3- Ölüm Çemberi şarkısı ve albümde ki diğer şarkılar % 100 Arabesk. Orhan Gencebay'ın Müziği ile ters düşüyor. Zira Gencebay arabeskçi değil.
Madde 4- Söz konusu şarkılarda kullanılan aranje, kayıt, orkestra, müzik, ezgilerin Gencebay müziği ile yakından uzakan alakası yok. Taklik olduğu ap açık ortada.
Madde 5- Orhan Gencebay Açık bir dille "Benim öyle bir şarkım yok, yasaklı kasetim yada albümümde yok.." demiştir.
Madde 6- Orhan Gencebay şeffaf bir müzsiyendir, araştırmacı birisidir. Gizlisi saklısı olamaz. Bir dönem TRT ile sorunlar yaşamıştır bu doğru. Daha doğrusu TRT'nin Gencebay ile sorunları olmuştur. Bunun nedeni, TRT'nin yapamadığını tek başına Gencebay'ın yapmış olması, TRT'nin bunu hazmedememesi, Gencebay'ın bu "türler üstü" müziğine bir isim bulamamış olması ve Gencebay'ı kıskanması.
Madde 7- Orhan Gencebay'ı gerçekten anlayanlar, taklit şarkıları daha ilk notasından tanırlar.
Madde 8- Diğer taklit şarkılar, sözlerin birden değişi verdi, her gece kan içiyorum, köle... V.S.
Madde 9- Orhan Gencebay'ın müziğinde siyaset olmaz, aksine barış, huzur, özgürlük ve aşk vardır. Gencebay bir gönül adamıdır, tıpkı Yunus Emre gibi. Yunus Emre'nin nasıl yasaklı bir şiiri yoksa, Gencebay'ında yasaklanmış bir ürünü olamaz.
Madda 10- "yasaklı" kelimesi arabeski çağrıştırır. Orhan Gencebay Arabeskçi değildir. Orhan Gencebay vakti zamanında en çok taklit edilmiş Türk Müzisyenidir. Orhan Gencobay, Orhan Goncabay, Orhan Kencobay, Ömer Danış, Bahadır Aydoğan gibi isimler, Gencebay'ın muhtelif taklikçileridir.

Orhan Gencebay'a bile dinletilmiş, net cevaplar beklenmiştir. Fakat Gencebay bile bu şarkıları kimin okuduğu, hangi yılda, hangi plak şirketinden çıktığını bilememiştir, tanıyamamıştır. Yani Ölüm Çemberini kim okudu, bu efsane nasıl türedi, bizim gibi onunda sağlıkl bilgisi yok. Ama taklit işte.

Ayrıca, şunuda belirtmemde fayda var, Ölüm Çemberi'nin lafının çok dolaştığı yıllarda, derin bir araştırma yaparak, Samsundaki eski bir kasetçide Ölüm Çemberi albümünü bulmuştuk, tabii çekme bir kasetti ve isim, tarih, plak şirketi gibi bilgiler yer almıyordu.. İnternette yayınladık, çünkü o zamanlar bizde şüpheliydik. Tabii detaylı tetkiklerimiz sonucu Gencebay takliti olduğu kanısına vardık. Yani Ölüm Çemberini internet aleminin başına ben musallat ettim :)

Buz Dağı
Kıdemli Üye
Posts: 146
Joined: 24 Mar 2007, 23:59

Re: şu videoya bir bakın

Post by Buz Dağı » 26 Sep 2007, 22:34

Özellikle Bahadır Aydoğan denilen TAKLİTÇİ bozuntusu sinirlerimi çok bozmakta...


Ömer kardeşim; Aynen katılıyorum, hadisenin aslı budur...
BUGÜN BİR GARİPLİK VAR Kİ ÜSTÜMDE
SENİ ARIYORUM...

Post Reply